Kabel RG11 – kiedy jest wykorzystywany?

Dowiedz się więcej o kablu RG11 na www.telmor.pl/Produkty/Kable-telekomunikacyjne/Kable-koncentryczne

Sieci telekomunikacyjne, jak wiadomo, wymagają rzecz jasna użycia właściwych kabli. Najistotniejszymi ich częściami są kable światłowodowe, ale wyłącznie z ich wykorzystaniem zrobienie działającej sieci okazałoby się niemożliwe. Do transmisji sygnałów o małej częstotliwości stosowane są bowiem przewody koncentryczne, z których wymienić należy między innymi kable RG6, RG11 i mnóstwo innych. Kable RG11 i inne typy potrzebują również odpowiednich złączy – będą to między innymi TNC, F, czy RP-SMA. Jak więc złożony jest kabel RG11 oraz inne? W których przypadkach zazwyczaj są wykorzystywane? Jakie powinny posiadać cechy?

Kabel RG11 – konstrukcja

Główne elementy kabla RG11 to rdzenie – najczęściej zrobione są z miedzi, lecz poszczególne modele posiadają przewód stalowy lub aluminiowy. Przewód ukryty jest pod izolacją dielektryczną, która zbudowana jest z tworzywa sztucznego, a jej rozmiar wpływa na przewodzenie całego modelu. Kolejnym materiałem przewodzącym okazuje się ekran, jaki robiony jest zwykle z miedzi, rzadziej natomiast z aluminium. Elementami chroniącymi kabel RG11 przed wodą, kurzem czy zerwaniem jest natomiast izolacja zewnętrzna – wyprodukowana ze starannie dobranych tworzyw sztucznych.

Kabel RG11 – parametry

Najważniejszy wyróżnik kabla RG11 to jego impedancja – powinna wynosić 75 omów. Pozostałe kable koncentryczne posiadają przewodność równą pięćdziesiąt omów – na przykład przewody RG214. Przy doborze kabla RG11 warto sprawdzić warstwę zewnętrzną, która musi być wystarczająco gruba (dla modeli narażonych na niebezpieczne czynniki jest to nawet 10 mm) i wykonana z wodoodpornego materiału – na przykład polichlorku winylu (tylko wtedy zagwarantuje ochronę środkowym częściom). Czytelność przesyłanych danych zależy natomiast od tłumienności ekranu, która musi wynosić co najmniej 20 db.

Dane:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]