Kiedy wykorzystuje się złącza kompresyjne?

Dowiedz się więcej o złączach kompresyjnych na www.telmor.pl/Produkty/Zlacza-adaptery-narzedzia/Zlacza-PCT

Sieci telekomunikacyjne są złożone z różnych części. Najistotniejsze są oczywiście kable, za pośrednictwem których informacje są transmitowane między kolejnymi miejscami. Tak samo ważne będą urządzenia takie jak nadajniki oraz węzły, wykorzystywane do wytwarzania oraz odbioru informacji. Wykonanie w stu procentach sprawnego toru kablowego osiągalne jest dzięki wykorzystaniu odpowiednich złączy. W instalacjach kablowych stosowane są przede wszystkim złącza kompresyjne. W jakich przypadkach są najchętniej stosowane? Jak są zbudowane? Skąd wzięła się ich nazwa? Jakimi parametrami muszą cechować się dobre złącza kompresyjne?

Złącza kompresyjne – z czego są wyprodukowane?

Złącza kompresyjne najczęściej mają kształt walców. W jedną stronę wsuwa się kabel, zaś na drugiej umieszczony jest gwint wykorzystywany do zamocowania w nadajniku. Złącza kompresyjne wyprodukowane są niemal za każdym razem z cynku lub stali, co okazuje się naprawdę ważne z uwagi na solidność tego materiału. Ich nazwa wywodzi się ze sposobu złączenia z przewodem – aby było sztywne, złącze zaciska się na przewodzie. Ta konstrukcja gwarantuje opcję częstego demontażu złącza bez ryzyka utraty jakości przesyłu – z tego powodu są wykorzystywane w sieciach telekomunikacyjnych, w systemach kamer czy przez dostawców telewizyjnych.

Parametry złączy kompresyjnych

Złącza kompresyjne, aby umożliwić wykonanie działającej instalacji, powinny posiadać określone zalety. Najważniejszą będzie niewątpliwie solidność – powinny znieść wielokrotne demontowanie, a poza tym ochronić kabel przed wilgocią, pyłem czy uszkodzeniem mechanicznym. Z uwagi na to, iż przy montażu instalacji wykonuje się nieraz dziesiątki połączeń, złącza kompresyjne muszą pozwalać na bezproblemowy montaż z zastosowaniem dostępnych akcesoriów. Należy wspomnieć też, iż naprawdę ważne są częstotliwości pracy złącza – to od tego parametru zależna jest czytelność informacji, jakie przesłane zostaną do końcowego abonenta.

Dane:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]