Silniki krokowe

Silniki krokowe – o co biega?

Silnik krokowy, określany też mianem silnika skokowego, to specyficzny rodzaj napędu elektrycznego. Został tak nazwany, ponieważ przy odpowiednim wysterowaniu obraca się on o pewien krok zdefiniowany dla danego modelu (tj. o daną ilość stopni). Gwarantuje to możliwość prezycyjnego kontrolowania ilości obrotów na jednostkę czasu w dowolnym momencie ruchu. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji tego typu silników i wspomnianemu wyżej specjalnemu sterowaniu.

Silniki krokowe a dzisiejsze urządzenia mechaniczne

Oprócz chirurgii, wysoka precyzja jest bardzo oczekiwana w innych dziedzinach. Bywa ona też coraz częściej oczekiwana w dzisiejszej mechanice. I właśnie silniki krokowe pozwolą ją osiągnąć. Ale jest coś jeszcze. Gros komponentów urządzeń mechanicznych podlega dziś sterowaniu sygnałami cyfrowymi. Silnikami krokowymi steruje się tą metodą – poprzez okresowe przesyłanie impulsów elektrycznych do kolejnych wyprowadzeń silnika. O prędkości obrotu nie decyduje, jak w typowych silnikach prądu stałego, wartość przyłożonego prądu, ale długość kolejnych przesyłanych impulsów. I właśnie dzięki dokładności sterowania oraz brakowi konieczności przejścia z domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe są chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach współczesnej techniki i można je spotkać w różnorodnych maszynach i urządzeniach – na przykład robotach, drukarkach.

Silniki krokowe posiadają też wady

Omawiane silniki nie są rozwiązaniem idealnym. Poza niezaprzeczalnymi zaletami posiadają parę istotnych wad, które zawsze mieć na względzie – w porównaniu z innymi rodzajami napędów elektrycznych, zużywają one stosunkowo więcej energii elektrycznej przy identycznej szybkości, ponadto wydzielają niemało energii cieplnej. Zważając na ich konstrukcję w części zastosowań może być niewystarczająco wysoka. Zazwyczaj nie przekracza ona kilkuset obrotów na minutę.

Dostępne na rynku silniki krokowe

W sprzedaży są silniki krokowe dostępne w różnych wariantach. Mogą się różnić pomiędzy sobą przede wszystkim:

  • fizyczną wielkością,
  • konstrukcją (w oparciu o elektromagnesy lub magnesy),
  • parametrami elektrycznymi.

Pomimo, iż koszty zakupu silników krokowych są większe niż mniej złożonych napędów prądu stałego, wciąż są wystarczająco opłacalne nawet w prostych konstrukcjach.