Silniki na prąd stały – szeroko korzystamy z nich na co dzień

Silniki prądu stałego

Wiele rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, ogromne lub niewielkie, te silniki zmieniły nasze życie, lecz przeciętny człowiek przeważnie nie wie, jak funkcjonują te urządzenia, ani jak są one zbudowane.

Kto wynalazł i jakie podzespoły posiada silnik elektryczny DC?

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od nieomal 200 lat i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak np. Thomas Davenport, Moritz Jacobi czy Michael Faraday. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze komutatora, statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, wirnika oraz szczotek. Współcześnie powszechnie wykorzystywane są również silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są generalnie cenione za bezgłośne działanie orazswoją niezawodność.

Silniki DC nie tylko do przemysłowego wykorzystania

Teza, iż silniki DC są stosowane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki prądu stałego są częścią sterowanych zdalnie samochodów czy pociągów, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie kupimy też naszym córkom i synom. Takie silniki użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej bądź budowlanej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne będą codziennością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, gdyż to one napędzają modne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Z silników na prąd stały korzystają też entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o niewielkiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach hobbystycznych lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od szanowanych producentów.

Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]