Sklep z serwonapędami

Serwonapędy są typem silników, które oprócz wytwarzania mocy, służą również w celu pozycjonowania osi. Spotyka się je głównie w zastosowaniach, w których najważniejsza jest stuprocentowa dokładność – pod tym względem wypadają o wiele lepiej od tradycyjnych napędów.

Serwonapędy – jak to jest zrobione?

Główną częścią tego rodzaju napędów jest silnik napędzany prądem elektrycznym, który uruchamia dany układ. O efektywności serwosilnika decyduje sterownik, za pomocą którego można pozycjonować oś. Serwonapędy wyposażone są również w moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ musi być połączony w hermetyczną całość i być wykonany z materiałów gwarantujących jego niezawodność.

Kontrolowanie serwonapędów

W przypadku takich silników największe znaczenie ma nieskomplikowane sterowanie. Dlatego ich producenci zazwyczaj dbają o to, by dostarczane przez nich serwonapędy były kontrolowane z użyciem PC-ta – często proponują interfejsy graficzne, z którymi sprawniejsze staje się kontrolowanie serwonapędów i wizualizacja danych ich pracy.

W jakich miejscach używa się serwonapędów?

Serwonapędy często wykorzystywane są we wtryskarkach, gdzie pozwalają na precyzyjne przesuwanie ich podzespołów. Spotyka się je także wszędzie tam, gdzie konieczne jest precyzyjne nawinięcie czegoś na rolkę. Montuje się je w dużych wiertarkach oraz maszynach wyprodukowanych w celu przestawiania produktów w składnicach.