Światłowód czy sieć koncentryczna – nod optyczny

Kliknij tu, aby zamówić nod optyczny

Rozwiązanie używane przy infrastrukturze służącej do transmitowania telewizji kablowej to nod optyczny. Węzły te pomagają kierować dźwięk i obraz do odrębnych klientów. W jakich miejscach tak naprawdę znajduje się nod optyczny i czym różnią się poszczególne modele? Sprawdźmy to.

Nod optyczny – światłowody i sieci koncentryczne

W sieci kablowej mamy do czynienia z 2 typami sieci – rozprzestrzenianą przez światłowód i koncentryczną. Jedna stworzona jest do przesyłania sygnałów na ogromne dystanse. Kierowaniem sygnału do konkretnych odbiorców zajmuje się druga. Nod optyczny umieszczony jest w pobliżu finalnych abonentów. Pozwala on na zmianę sygnału optycznego na elektryczny. Dzięki temu odbiorcy mają możliwość oglądać kilkadziesiąt programów, słuchają radia i korzystają z usług multimedialnych – transmisji danych i telefonu stacjonarnego.

Nod optyczny – urządzenia dwukierunkowe

Obecnie wyróżniamy różne rodzaje nodów optycznych, które służą do przekazywania kablówki bezpośrednio do abonentów. Funkcjonują one w zróżnicowanych częstotliwościach – zazwyczaj do 1 GHz, sprawdzają się też na rozmaitych długościach fali – 1610 nm czy 1310 nm. Wyprodukowane są do działania np. w standardach HFC i FTTB. Gros z nich jest dwukierunkowych, co umożliwia dostęp do usług interaktywnych. Ich montaż nie nastręcza problemów, bo wyposażone są w kompaktowe obudowy. Zasilanie odbywa się zdalnie lub lokalnie – w zależności od rodzaju węzła. Innowacyjne nody optyczne posiadają LED-owe wyświetlacze, oparte są na specjalistycznych mikroprocesorach, dzięki czemu sterowanie nimi może przebiegać całkowicie bezprzewodowo.

Dane:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]