System kontroli dostępu w twojej firmie

Nie do wszystkich pomieszczeń w zakładzie mają prawo dostać się zwykli zatrudnieni. Ustawienie grafik zawiadamiających o zakazie nie daje jednak oczekiwanych skutków – zatrudnieni potrafią je wszak lekceważyć. W jaki sposób ustrzec się podobnych trudności? Warto zwłaszcza zamontować system kontroli dostępu. Łatwo zamkniemy dane miejsca dla niepowołanych osób, a także zmierzymy, ile czasu znajdowali się tam uprzywilejowani specjaliści. Co jednak będzie istotne przed założeniem takiego systemu? Jak on działa?

W jaki sposób funkcjonuje system kontroli dostępu?

Kluczowym elementem systemu kontroli dostępu są elektroniczne zamki, które otwierają przejście jedynie wówczas, kiedy przechodząca osoba wykaże, iż posiada ku temu odpowiednie uprawnienia. Zazwyczaj dzieje się to za pomocą odpowiedniego czytnika, do którego przykładana jest karta. Takie urządzenia pozwalają na łatwe nadanie pozwoleń przez administratora , a także kontrolowanie, jakie osoby przebywały w chronionych strefach – między innymi z użyciem fotografii.

Gdzie stosuje się systemy kontroli dostępu?

Warto napisać, iż system kontroli dostępu jest stosowany także w innych miejscach. Coraz częściej decydują się na jego założenie również placówki edukacyjne, gdzie okazuje się on najlepszy, kiedy w grę wchodzą sprawy ochrony uczniów. System kontroli dostępu można spotkać oprócz tego w zakładach służby zdrowia i pozostałych obiektach użyteczności publicznej, w których zamyka dojście do kluczowych pomieszczeń.