Węzeł optyczny – do czego służy?

Chcesz zamówić węzeł optyczny? Powinieneś odwiedzić tę stronę
Dzisiejsze sieci telekomunikacyjne prawie zawsze tworzy się z wykorzystaniem kabli światłowodowych. Jest to skutkiem wyjątkowych właściwości tego kabla – płynności przekazu danych i niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, sieci tego rodzaju nie mogłyby działać bez właściwych elementów pozwalających na transmisję danych i ich dekodowanie. By zamontować taką instalację potrzebne są takie podzespoły jak nadajniki optyczne czy multiswitche, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla funkcjonowania całej sieci – umożliwiają wszak modyfikację sygnału ze światłowodu na elektryczny i tym samym dostarczenie dostępu do sieci końcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie parametry musi posiadać odpowiedni węzeł optyczny?
Budowa węzła optycznego
Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, by emitować sygnał elektryczny. Warto jednak dodać, że jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny może także funkcjonować odwrotnie. Częstotliwości, na których zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do nawet 1 gigaherca. Do sprawnego działania węzła optycznego potrzebna będzie także właściwa obudowa, chroniąca wrażliwe elementy wewnątrz węzła przed pyłem, wodą i innymi zagrożeniami – zwykle wyprodukowana z metalu.
Węzeł optyczny – który będzie najlepszy?
O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest odpowiedni, decydują określone cechy. Najistotniejsze będzie pasmo pracy urządzenia oraz siła sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba ostatecznych abonentów, do których doprowadzi dane. Oprócz tego warto sprawdzić zużycie energii – w dużej mierze rzutuje to na cenę użytkowania węzła optycznego. Chcąc uniknąć problemów przy naprawach sieci, dobrze również przetestować sposób kalibracji urządzenia – dobrze, jeżeli pozwala na wygodną korekcję ustawień.
Dane:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]