Zastosowanie motoreduktorów

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz motoreduktor.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie napędu elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktor – jak działa?

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w licznych funkcjach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, stąd zawsze występuje niewielka różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą też inne moduły jak hamulce bądź sprzęgła. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe elementy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb budowanego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nawet miesięcy, na żmudne obliczenia i testy poszczególnych kompletów części. Zależnie od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do krótkotrwałego lub długotrwałego czasu pracy, a także do dużych, średnich bądź niewielkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię wielostopniową, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Światowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych wariantów silników (BLDC, AC, DC oraz szeregowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Nie ma zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to transport, produkcja żywności lub przemysł, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, jak m.in atrakcje w parku rozrywki, aeratory, linie bagażowe na lotniskach albo schody ruchome. Duże zróżnicowanie rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów przyczyniła się do tego, że liczbę realnych zestawów, które teraz oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]