Efektywna praca zdalna

Jak dotąd praca zdalna była dodatkiem do pracy w biurze. Na ogół była jakąś formą zachęty dla pracownika. W czasie trwającej od kilkunastu miesięcy pandemii dla poniektórych home office stał się już przymusem. Ale nie każdy umie poradzić sobie z takim trybem pracy. Kluczem jest odpowiednia organizacja. Jak zatem zorganizować sobie pracę w domowych warunkach?

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, wiele korporacji zdecydowało się przenieść na tryb pracy zdalnej. Dla odsetka osób, które nie miały przedtem styczności z takim systemem pracy, efektywna organizacja czasu bywa nie lada wyzwaniem, bowiem wymaga od nich zastosowania kilku nowych reguł.

Jak stworzyć dobre miejsce do pracy w mieszkaniu?

Na wstępie należy wyznaczyć sobie wygodne miejsce do pracy. W idealnych okolicznościach jest to pokój przeznaczony tylko do niej. Jednak nie w każdym mieszkaniu jest to realne. Niekiedy posiadamy tylko kilka metrów kwadratowych przestrzeni na postawienie stolika czy biurka i to także się sprawdzi. Ważne jest natomiast to, żeby strefa pracy była odseparowana od strefy osobistej. Naturalnie musimy także zwrócić uwagę na oświetlenie, by w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanio urządzić miejsce do pracy? Jeżeli nie masz w mieszkaniu wygodnego biurka czy fotela to rekomendujemy rozważyć jego kupno w komisie bądź sprawdzić lokalne propozycje sprzedaży na portalach społecznościowych.

Odpowiednie rozplanowanie codziennej pracy

Podczas pracy poza biurem ważna jest dyscyplina oraz sumienność w wykonywaniu zadań. Starajmy zachowywać się tak, jak w czasie pracy w biurze. Gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to polecamy wybrać te, w których pracujemy najwydajniej. Należy pamiętać, żeby w ciągu godzin pracy nie planować innych obowiązków. Najlepszą metodą na zwiększenie koncentracji się na pracy jest korzystanie z techniki Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową odstępem między następnymi zadaniami czy wyłączenie notyfikacji z portali społecznościowych.

Dress code a praca w domu

Cały dzień przesiedziany w piżamie mimo, że brzmi fajnie, może mieć niekorzystny wpływ na nasze zaangażowanie. Casualowe ciuchy mogą może być tak wygodny, że będzie powodować stan odprężenia. Żeby do tego nie doprowadzić warto zadbać o swój wygląd, zwłaszcza jeśli w trakcie pracy zdarzają się spotkania na videochacie. Będziesz się czuć wtedy pewniej.

Utrzymanie relacji ze współpracownikami

W przypadku systemu pracy na home office znikają ceremoniały biurowe np. codzienne rozmowa przy śniadaniu, wspólny dojazd do biura bądź wyjście na obiad. Do zachowania przyjacielskich relacji ze współpracownikami warto zastosować darmowych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności skomunikowania się równocześnie z większą grupą pracowników, wygodniejsze będzie spotkanie online przez Zoom, Skype czy Google Meet. Jeżeli odczuwamy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z przyjaciółmi z biura również tematów osobistych. W pracy zdalnej niesłychanie ważne jest utrzymanie komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy nieczęsto spotykamy ze znajomymi.