Oświetlenie awaryjne – zabezpiecz się na wypadek pożaru

Podczas katastrofy zwykle awarii ulega sieć energetyczna – a właśnie szczególnie wówczas będzie niezbędna. Bez oświetlenia awaryjnego ewakuacja ludzi z obiektu potrafi zatem spowodować duże problemy, szczególnie jeśli drogi ewakuacyjne przebiegają pomieszczeniami bez okien. Dlatego tak ważne okazuje się to, żeby różne budynki publicznie dostępne miały oświetlenie awaryjne. Jest to zresztą wymagane przez przepisy przeciwpożarowe, zaś jego brak może sprawić problemy z odbiorem obiektu. Gdzie konkretnie musi być zamontowane oświetlenie awaryjne? Jakie wyroby wchodzą w jego ogół?

Jak znaleźć odpowiednie oświetlenie awaryjne?

Najistotniejsze częścią oświetlenia awaryjnego są, jak łatwo wydedukować, świetlówki. Nie zapominajmy przy tym, że muszą one być przystosowane do wnętrza, gdzie są używane – oświetlenie awaryjne dla dróg ewakuacyjnych jest trochę odmienne niż te zakładane w półotwartych strefach. Ustawy wymuszają też użycie odpowiednich, podświetlonych piktogramów, informujących o kierunku ewakuacji. Tak pierwsze, jak i drugie powinny mieć akumulator niezależny od sieci energetycznej.

Montaż oświetlenia awaryjnego

Ustawa nie wymusza, żeby oświetlenie awaryjne było zakładane w prywatnych mieszkaniach. Jego wykorzystanie będzie zaś wymagane w różnego typu budynkach publicznych. Powinno działać między innymi w firmach, teatrach lub szpitalach. Prawo ponadto wymusza, aby oświetlenie awaryjne spełniało odpowiednie normy.