Czym są domeny internetowe?

Co nazywamy domeną ?

Domena to adres, pod którym kryje się posiadana przez daną firmę strona internetowa. Na przykład po wpisaniu domeny „google.pl” do paska adresu przeglądarki, pojawi się strona internetowa, którą reprezentuje ta domena, w tym przypadku strona z wyszukiwarką Google.

Jak wygląda poprawna domena ?

W skład domeny wchodzi nazwa główna i końcówka. Nazwa główna jest najczęściej nazwą strony wymyśloną przez jej twórcę, bardzo często jest to nazwa firmy lub organizacji. Za nią występuje kropka i rozszerzenie, nazywane też końcówką. Zakładając domenę, trzeba wybrać rozszerzenie spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” jest końcówką krajową, używaną dla witryn w języku polskim. Dla przykładu inną końcówką krajową jest „de” dla Niemiec. Występuje również rozszerzenie „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim, a także rozszerzenia „com” i „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi i wiele innych.

Zakup domeny to konieczny krok w momencie zakładania strony internetowej. Daje on całkowitą gwarancję, że nikt nieupoważniony nie opublikuje strony w zakupionej domenie.