PLC

Sterowniki PLC umożliwiają precyzyjne zarządzanie działaniem maszyn przemysłowych. Używając ich jesteśmy w stanie usprawnić działanie wszystkich zakładów, a dzięki możliwości programowania bez trudu dopasować do konkretnych potrzeb.

Jak działają sterowniki PLC?

Parametrem, który wyróżnia je na tle pozostałych sterowników jest to, iż pracują one w pętli. Sterownik PLC wykonuje po kolei wszystkie instrukcje zawarte w programie, zaś gdy ten dobiegnie do końca, ponawia określoną procedurę, skanuje wejścia oraz eksportuje je do konkretnego miejsca, a potem uruchamia wykonywanie kodu jeszcze raz. Języki, w których pisane są algorytmy sterujące pracą kontrolerów dostarczane są najczęściej przez ich producentów.

Sterowniki PLC – od lat 60 do czasów obecnych

Pierwsze sterowniki PLC pojawiły się pod koniec lat 60 dwudziestego stulecia. Z początku wykorzystywane były w przedsiębiorstwach z Ameryki Północnej oraz RFN, jednak szybko zaczęły być stosowane także w krajach komunistycznych. Pierwsze takie urządzenia pojawiły się w naszym kraju w 1975, a ich regularna produkcja zaczęła się w drugiej połowie tej dekady.

Typy sterowników PLC

Najpopularniejszym rodzajem sterowników PLC są sterowniki kompaktowe, pozwalające na zarządzanie pojedynczym modułem. Poza tym, produkuje się także sterowniki modułowe wielu wielkości oraz urządzenia rozproszone, w skład których wchodzą różne urządzenia sterowane centralną jednostką.

Dlaczego opłaca się postawić na sterowniki PLC?

Sterowniki PLC, pomimo dość wysokich cen, umożliwiają minimalizację wydatków na eksploatację instalacji fabrycznych. Nie są duże, a bardzo ograniczają ryzyko pojawienia się komplikacji.