Wydajny i bezproblemowy hosting – jak znaleźć?

Redagując stronę internetową zwykle nie posiadamy swojego serwera. Jak na szczęście wiemy, możemy je po prostu wynająć. Hosting, bowiem tak nazywa się świadczona przez mnóstwo firm usługa, pozwala na umieszczenie dokumentów serwisu na serwerze i udostępnienie ich internautom. Hosting adresowany jest do różnych odbiorców – są wśród nich zarówno niewielkie i nieco większe przedsiębiorstwa, jak i klienci prywatni, którzy redagują stronę hobbystycznie. Jakie zatem rodzaje hostingu znajdziemy u dostawców? O jakich rzeczach należy pamiętać wybierając hosting? Jak znaleźć usługę, która zapewni szybki dostęp do strony o każdej porze z dowolnego kraju?

Hosting – jaki okaże się odpowiedni?

Firmy oferują zwykle trzy rodzaje hostingu. Najmniej kosztowny będzie hosting współdzielony, czyli wydzielone miejsce na serwerze. Doskonale sprawdza się on w przypadku stron z małą ilością odwiedzających, ale w razie popularniejszych witryn może być nieodpowiedni. W takich sytuacjach dobrze postawić na hosting VPS, z którym dostajemy udostępnioną maszynę wirtualną i który będzie zdecydowanie pewniejszy od hostingu współdzielonego. Witryny odwiedzane przez setki użytkowników najlepiej instalować na serwerach dedykowanych – rzeczywistych serwerach, którymi opiekuje się firma hostingowa.

Dobry hosting – cechy

Niezależnie od tego, jaki rodzaj hostingu wybierzemy, warto zwrócić uwagę na jego cechy. Jakie musi wykazywać dobry hosting? Kluczową cechą będzie na pewno niezawodność – internauci powinni bez trudności wyświetlić naszą stronę o dowolnej porze. Dla niezawodowych użytkowników niezwykle ważne będzie także to, by eksploatacja systemu serwera nie sprawiała problemów oraz umożliwiała łatwą instalację najpopularniejszych systemów CMS – na przykład Joomli, Magneto czy WordPressa oraz posługiwanie się umieszczonymi na serwerze dokumentami.