Czym biopaliwo do biokominka różni się od drewna?

Postanowiłeś o kupnie biokominka, ale nie wiesz czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać mieszkanie? W tym artykule spróbujemy przybliżyć Ci istotne informacje, jakie trzeba znać o działaniu i wykorzystaniu paliwa do biokominków.

Czym jest płyn do biokominków?

Biopaliwo do biokominka to substancja powstająca na bazie alkoholu, przeważnie etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który wytwarzany jest z surowców roślinnych, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są absolutnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W toku wypalania się się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smoliste nie są wysyłane do atmosfery. Uwalnia się tylko para wodna oraz dwutlenek węgla w bezpiecznej dla ludzi dawce. Niemniej jednak z powodu emisji CO2 nie można instalować biokominków we wnętrzach, w których jest zamknięty obieg powietrza czy też niedostateczna jego cyrkulacja. Kupując płyn do biokominków koniecznie sprawdźmy, czy jest zatwierdzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bo wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, iż produkt jest bezpieczny. Na zbiorniku biopaliwa powinny być wyszczególnione informacje o jego składzie, toteż jeśli producent nie ujawnia tych danych, a przy tym nie widzimy nadmienionego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się wyższą jakością, gdyż na ich cenę składają się koszty poniesione przez producenta na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze poznać płyn do biokominka wątpliwej jakości? W czasie jego spalania wydzieli się niemiły zapach, pojawi się dym albo na obudowie biokominka osiądzie sadza.

Jak długo płonie biopaliwo do kominków?

Biopaliwo do biokominka spala się bezzapachowo, jednakże istnieje wiele domieszek aromatyzujących, które można do niego dodać, by wydzielane podczas jego wypalania ciepło rozniosło po mieszkaniu również wybraną przez nas woń. Na jak długo wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od 3 do 6 godzin, jednak prędkość spalania jest zależna z reguły od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w wielu modelach można regulować. Biopaliwo do kominków najczęściej można zamówić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeśli posiadamy duży biokominek, którego naczelnym zadaniem ma być ogrzanie mieszkania, będziemy musieli zaopatrzyć się w większe ilości płynu. Jeżeli natomiast biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i wykorzystujemy go sporadycznie, odpowiedniej wybrać zbiorniki o małej objętości. Pamiętajmy, że biopaliwo do kominka to produkt łatwopalny, stąd najlepiej mieć w mieszkania tylko taką ilość jaka jest potrzebna do bieżącego spożytkowania.