Klimatyzacja w domu

Gdy temperatury są wyższe, niż trzydzieści stopni Celsjusza, chyba każdy z nas marzy o odrobinie chłodu. Na szczęście ochłodzenie pomieszczeń nie jest trudne – wystarczy jedynie sprawna klimatyzacja. Jeśli nie wiecie jeszcze, jak wybrać klimatyzator najlepszy do waszego domu, przeczytajcie krótki przewodnik.

Jaką moc powinna wykazywać klimatyzacja?

Moc klimatyzatora musi być uzależniona od wielkości danego pokoju. Najczęściej przyjmuje się, że do pokoju o metrażu nieprzekraczającym 10 metrów kwadratowych i wysokości trzech i pół metra, potrzebujemy urządzenia o mocy 3,5 kilowata. Warto jednak pamiętać, że są to wartości tylko szacunkowe, a dokładniejsza ocena wymaga jeszcze dodatkowych cech.

Jaki typ klimatyzacji kupić?

U dystrybutorów możemy kupić przede wszystkim dwa typy klimatyzatorów – przenośne i stacjonarne. Największą z dobrych stron tych pierwszych jest cena, a także możliwość korzystania z nich tam, gdzie chcemy. Pod względem efektywności lepsza jest jednak klimatyzacja montowana na stałe – bardziej obniża temperaturę,a przy tym generuje mniej hałasu.

Idealne miejsca na założenie klimatyzacji

Klimatyzatory mobilne muszą być montowane na zewnątrz budynków, a produkowane za ich pomocą zimne powietrze należy doprowadzić do pomieszczenia za pomocą specjalnego przewodu. Klimatyzacja split może zaś być montowana wewnątrz domu, jednak producenci zalecają zakładanie takich urządzeń również za oknem.