Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich miłości, lojalności i oddania są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Z początku nie nie istniał podział na obrączki i pierścienie zaręczynowe, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilkaset lat później, o czym jednak niedużo osób wie. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta upowszechniła się szerzej w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak na przykład na Słowenii, w Wielkiej Brytanii, w USA albo w Iranie, nakłada się je na lewą rękę, gdzie według niegdysiejszych wierzeń biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają i poszukują obrączek razem, niemniej jednak obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – kiedyś ze stali, dzisiaj ze złota bądź platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się subtelniejszą stylistyką. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z przeróżnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale (jak miedź lub stal) symbolizujące moc miłości. Obecnie do ich sporządzenia używa się przeważnie platyny oraz złota, które są oznaką zaufania do małżonka. Rzecz jasna, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu przeważnie nabywane są uniwersalne, proste złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nierzadko w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też znaczący dla młodej pary cytat.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]