Pierścionki zaręczynowe dawniej i dziś

Szukasz pierścionków zaręczynowych Kraków? Zobacz tutaj

Kiedy odnajdziesz partnerkę, z którą postanowisz spędzić całe życie, prędzej czy później podejmiesz decyzję o małżeństwie. Najpierw jednak następuje ta wymarzony przez mnóstwo pań moment – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – niegdyś bez złota i kamieni szlachetnych

Sprezentowanie ukochanej pierścionka to niesłychanie stary zwyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w formie koła, które reprezentuje wieczność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na palcu serdecznym lewej dłoni, zwanym notabene “palcem obrączkowym”, co wypływa z przeświadczenia, że od tego palca biegnie żyła prowadząca prosto do serca, tytułowana “vena amoris”. Powszechnie uważa się, że obyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent sprowadzili Grecy. Początkowo wytwarzano je ze skóry, z tataraku, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich produkcji metali, w głównej mierze żelaza. Kosztownymi pierścionkami ze srebra bądź złota obdarowywano tylko wówczas, kiedy mężczyźni pragnęli zademonstrować swoją pełną ufność do przyszłej żony. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z drogimi kamieniami, platyną i złotem, aczkolwiek surowce te w rzeczywistości szeroko wykorzystuje się do ich sporządzania zaledwie od paru stuleci, przy czym znaczący wzrost ich powodzenia daje się zauważyć w XX w.

Pierścionek zaręczynowy – ile powinieneś wydać?

Nie ulega wątpliwości, że pożądana biżuteria zaręczynowa to pierścień z platyny ze sporym diamentem, jednakże możliwości swobodnego łączenia przeróżnych metali i kamieni są szerokie. Poza diamentami wykorzystuje się tanzanit, szmaragd czy rubin. Część osób wybiera tańsze metale, jak stal damasceńską, tytan, srebro, jak również drewno, jednak wciąż na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i rozmaitych rodzajów złota (białego, żółtego i czerwonego).
Za ile powinno się kupić pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało opinia, że narzeczony winien zapłacić na niego minimum dwie miesięczne pensje. Koszt pierścionka zależny jest od wielu elementów: materiału, wykorzystanego kamienia, ilości karatów czy designu, dlatego każdy kupi śliczny, niepowtarzalny pierścionek na swoją kieszeń. Miejmy jednakże na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności symbolem zaangażowania oraz uczucia, dlatego jego koszt nie jest najistotniejszy. Kluczowe jest to, czy będzie się podobał naszej narzeczonej.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]