O czym pamiętać podczas optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń mobilnych sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą przygotowują ich mobilne wersje. Jest to bardzo istotne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest prosta: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Podstawowe zasady optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Są czynniki, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona otwierała się prawidłowo na różnych urządzeniach. Warto też zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale bardzo ważnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla dodatkowe notyfikacje o tym, co znajduje się w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – użyj RWD

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy zastosować na stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.