Aranżacja ogrodów – nie tylko rośliny

Zamiast aranżować ogród na chybił trafił, rozsądniej będzie pokusić się o jego przemyślaną i gustowną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu oraz aranżacja spowoduje, że ogród będzie wyglądał wspaniale. Wymaga to jednakże niemałej umiejętności oraz wiedzy, m.in. na temat tego, które nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym wyjściem jest więc zlecenie tego zadania fachowcom. Wbrew pozorom, może to być mniej kosztowne aniżeli samodzielne – często nie do końca trafione – próby aranżacji bądź pielęgnowania ogrodu.

Niełatwa projektowanie ogrodów – co trzeba wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga przede wszystkim solidnego zgłębienia wiedzy z tematyki gleby oraz roślinności. Trzeba mieć świadomość, jakiego rodzaju gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego określonych częściach) i w związku z tym jakie powinno się umieścić tam gatunki roślin, z uwzględnieniem ich wymogów innego rodzaju, dotyczących choćby tolerancji wiatru czy zapotrzebowania na światło. Ważny jest również odpowiedni układ zieleni, na przykład umieszczanie w pobliżu siebie kwiatów, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie przez długi czas imponował swym wyglądem. Sporych zdolności wymaga także zrobienie systemu drenującego i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, lecz największe znaczenie ma przecież wygląd ogrodu. Wiele osób chce zaaranżować swój ogród w konkretnej stylistyce – w stylu francuskim czy angielskim. Aby jednakże móc nadać taki charakter, należy nie tylko dobrze znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, lecz również odpowiednio wpasować do niej inne elementy ogrodu.

Projektowanie ogrodów – co warto w nich umieścić?

Niewielu posiadaczy imponującego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, choć naturalnie wypielęgnowany trawnik, kwitnące kwiaty, dekoracyjne drzewa i krzewy są w ogrodzie najważniejsze. Warto jednak zafundować im elegancką oprawę w postaci pięknego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki i oczka wodne, wyjątkowego charakteru dodają im też kamienne schodki. Urok wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają również ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – umożliwiają dotarcie do wszystkich miejsc bez niszczenia trawnika, a przy tym podnoszą estetykę otoczenia. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny bądź bruk kamienny. Typ podłoża ścieżek, ich wymiary i układ, a także wszystkie pozostałe elementy aranżacji ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, trzeba starannie dopasować do stylu domu i ogrodu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję jest bardzo trudno, warto więc powierzyć realizację tego zadania osobom, które są w tym specjalistami.