Murowanie oczek wodnych

Oczka wodne zazwyczaj kojarzą się nam z parkami lub dużymi ogrodami. W rzeczywistości bez żadnego problemu można stworzyć je samodzielnie przy swoim domu. Niewielkie akweny nie potrzebują dużej przestrzeni ani szczególnych warunków. Otoczone oryginalnymi roślinami i zadbane będą stanowić doskonałą ozdobę ogrodu, która umili spędzanie w nim czasu.

Jak budować oczka wodne?

Budowa oczek wodnych nie jest tak trudna i wymagająca, jak mogłoby się zdawać. Przy pewnej dozie chęci i pracy da się stworzyć w swoim ogrodzie piękne miejsce w sam raz do odpoczynku. Aby móc długo się nim cieszyć, należy pamiętać, aby oczko wodne było zbudowane w najbardziej optymalnym miejscu i za pomocą najlepszych budulców. Niezwykle ważne jest wybranie dobrego terenu i skuteczne przygotowanie go pod wykop zbiornika. Trzeba pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu granic i dna. Uszczelnianie oczek wodnych jest podstawą bezpieczeństwa i skuteczności ich tworzenia. Jeśli w Twoim ogrodzie nie ma tak dużo miejsca, aby wykopać własne oczko wodne w optymalnym rozmiarze, istnieje możliwość, aby wykorzystać gotową formę. Wówczas dodatkowe uszczelnianie nie będzie konieczne.

Czym urozmaicić oczka wodne?

Oczka wodne same w sobie stanowią piękne urozmaicenie ogrodów. Jeżeli postanowimy obsadzić je wyjątkowymi roślinami, jeszcze bardziej zyskają na uroku. Walor estetyczny to nie jedyna zaleta, jaką mają. Flora uatrakcyjnia oczka wodne, ale również niweluje ich wady. Co szczególnie istotne, pomaga utrzymać równowagę biologiczną w akwenach. Rośliny natleniają wodę, a dzięki ocienianiu przeciwdziałają jej nadmiernemu nagrzaniu. Warto z uwagą skomponować roślinność otaczającą oczko, tak aby nie tylko cieszyła oko, ale była także urozmaicona i łatwa w utrzymaniu.