Właściwa pielęgnacja boisk sportowych

Prawidłowo zbudowane boisko, posiadające odpowiednie podłoże oraz doskonałą murawę, nie tylko znakomicie wygląda, lecz przede wszystkim idealnie wypełnia swoje zadanie w czasie rozgrywek. Rzeczą naturalną jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem zużywają się, a zatem ich stan się pogarsza, więc niezbędne jest podejmowanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na rodzaj gleby, rodzaj trawy bądź też warunki wodno-terenowe, potrzebuje troskliwej, odpowiedniej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy posiadają solidną wiedzę o pielęgnowaniu sportowych boisk, a poza ty dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Najistotniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, tworzona jest w wyniku stosowania specjalnych mieszanek nasion traw, co podnosi jej wytrzymałość na szkodliwe czynniki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące oczywistą konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można również nawozić, jednakże to nie wszystko, nieodzowne jest wykonywanie zabiegów takich jak piaskowanie, wertykulacja, aeracja, dosiew trawy, walcowanie, wymiana trawnika czy włókowanie. Nazwy te pewnie mało powiedzą laikom, lepiej więc zadanie to zlecić fachowcom, ponieważ tylko właściwie wypielęgnowana murawa zapewnia warunki konieczne do rozgrywek, zaś zaniedbanie tego obowiązku szybko skutkuje degradacją boiska.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najważniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest system nawadniania trawy, lecz murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, na przykład aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby za pomocą specjalnych maszyn. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby i wpływa na lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, zwiększa przepuszczalność gleby oraz przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Wymagane wiosną walcowanie powoduje, iż korzenie trawy są lepiej odżywione, natomiast włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa uschnięte fragmenty murawy. W razie wystąpienia ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo poprzez dosiewanie. Nie wolno również zapominać o regularnym przycinaniu trawy – w odpowiednim momencie i na właściwą długość. Wszystkie te czynności wymagają umiejętności, odpowiednich narzędzi, a także wiedzy, kiedy je stosować. Właściwie pielęgnować boisko są więc w stanie tylko profesjonaliści.