Co należy wiedzieć o leasingu?

Leasing bez wątpienia jest jednym z najchętniej wybieranych przez firmy instrumentów finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, gdyż jego duże zalety sprawiają, że leasing bywa doskonałym sposobem umożliwiającym minimalizację kosztów wiążących się z działalnością przedsiębiorstwa. Przede wszystkim ze względu na fakt, że w naszym kraju ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak korzystny wpływa również to, że umożliwia on zdobycie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa dóbr bez konieczności ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie więc opiera się leasing? O czym powinniśmy pamiętać stawiając na taką metodę finansowania?

ABC leasingu

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym oznacza wynajem. W państwach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, ale w Polsce są to określenia różne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę określonego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zwykle bywają pojazdy, które budują flotę firmy, maszyny potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa lub wyposażenie punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu umowy udostępnione przedmioty powinny zostać oddane leasingodawcy, a ten zwykle odsprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Specjalista powie jak wybrać najlepszy leasing

W ostatnim czasie w naszym kraju dostępnych jest sporo ofert leasingu. Ich mnogość powoduje, iż ciężko znaleźć wśród nich tę najkorzystniejszą – niezbędne do tego będą właściwe kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy takie ma, wybierając leasing, najlepiej postąpimy korzystając z porady specjalisty. Przed wyborem oferty dobrze zatem udać się do doradcy kredytowego, który pomoże znaleźć ofertę dostosowaną do naszych potrzeb oraz zagwarantuje, że leasing rzeczywiście okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.