Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Na https://bit.ly/3z37nyQ odnajdziesz więcej szczegółów o e-fakturach.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednakże ostatecznie osoby prowadzące działalność gospodarczą na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.
Faktura ustrukturyzowana – ujednolicony format dokumentów
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie określoną strukturę informacji zapisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie umie go odczytać, natomiast dla stosownej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument będzie całkowicie klarowny. Fakt, że faktury otrzymują jednakowy format prowadzi do tego, że niezależnie od tego który oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to ważna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory często spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w aplikacji księgowej danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie eliminują ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.
Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na nim zyskują
Wszyscy właściciele przedsiębiorstw stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy między innymi szybciej dostaną zwrot VAT, są zwolnieni z wymogu przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, iż nie zawieruszą faktury (KSeF przetrzymuje informacje o dokumentach przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu zapobiega patologiom w obszarze podatku akcyzowego, VAT oraz dochodowego. Watro dodać, iż nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, ale musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]