Jakie firmy mogą skorzystać z faktoringu?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które stosują opóźnione terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie kontrahentów do szybszego uregulowania zobowiązań. Poza tym jest to również doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw potrzebujących nowych sposobów sfinansowania wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym więc polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O czym powinny wiedzieć przedsiębiorstwa, które zdecydują się na tę metodę finansowania? W jaki sposób ustrzec się możliwych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na jakich zasadach polega faktoring?

Faktoring zwykle utożsamiany jest przede wszystkim z cesją należności firmy przez bank. W istocie jest on fuzją różnych typów umów, a wykup należności będzie tylko jedną z nich. Opiera się on na cesji zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc przedsiębiorstwa. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy porady finansowe. Na charakter umów faktoringowych w Polsce rzutują postanowienia kodeksu cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Faktoring dla biznesu – jak znaleźć bank?

Oferty kolejnych banków świadczących faktoring bywają czasem bardzo zróżnicowane. Chcąc ustrzec się błędów, których efektem mogą okazać się poważne problemy, powinniśmy dobrze przemyśleć każdą z nich. Niezbędne okażą się wtedy odpowiednie umiejętności, a tych często zwyczajnie nie mamy. Z tego względu wybór oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie dodatkowy koszt, ale może okazać się, że dzięki niemu unikniemy podpisania nieopłacalnej umowy.