Sprawdzaj kurs online i wymieniaj dolara na złotówki

Dowiedz się więcej o aktualnym kursie dolara.

W latach 80-tych każdy chciał posiadać chociaż parę dolarów, aby pójść na zakupy do Pewexu. Natomiast dziesięć lat później gromadzenie oszczędności w tej walucie było oznaką powodzenia w życiu zawodowym. Teraz spora grupa Polaków robi na co dzień zakupy płacąc w dolarach, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji oraz opcji internacjonalnej dostawy zamówień z uznanych światowych sklepów online. Nic więc dziwnego, że dolar stał się walutą, która nie budzi już emocji, a kupić go da się również przez internet, bo od szeregu lat w Polsce funkcjonują kantory online, w których można wymienić dolary na złotówki po kursie częstokroć rentowniejszym niż w bankach.

Dolar – co warto wiedzieć o tej walucie?

Określenie „dolar” wywodzi się od słowa “talar”. Taką nazwą określano monety z Czech zawierające 1 uncję srebrnego kruszcu. I faktycznie początkowo środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które w początkowym okresie miały szeroką grupę przeciwników, pojawiły się w obiegu dopiero w drugiej połowie XIX wieku remedium na kryzys z niedostatkiem monet. Co ciekawe, banknoty dolarowe nie są wydrukowane na papierowych arkuszach, a na kompozycji włókien bawełnianych oraz lnianych z dodatkiem kilku innych komponentów, będących tajemnicą państwową. Nie oznacza to jednak, iż banknoty dolarowe są niezniszczalne – przeanalizowano, że niskie nominały pozostają w obiegu około 5 lat, natomiast banknoty o nominale 100$ – od 9 do 18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a wytworzony z nich materiał jest sprzedawany przedsiębiorstwom, które robią z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu około 3 dekady, lecz są one też zwykle gubione, a często właściwie wyrzucane przez Amerykanów. Według analiz tak dzieje się każdego roku z blisko 62 milionami dolarów w bilonie.

Kurs dolara – jego notowania poznasz na stronach kantorów online

Dolarem nazywa się kilka walut ale nie da się ukryć, że jeśli mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w dwadzieścia lat wstecz był najsilniejszą walutą świata, a dopiero w tym wieku powoli słabł. Niemniej jednak wymiana dolara wciąż jest największy wycinek obrotów na Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdym momencie sprawdzić jego wartość między innymi na stronach kantorów internetowych, w których kurs walut odświeżany jest co parę chwil. Na dodatek, można tam skonfrontować wartość dolara z najświeższymi kursami najważniejszych walut, a także zobaczyć historyczne notowania jego kursu.