Banknoty kolekcjonerskie – alternatywa dla numizmatyki

Jeśli szukasz banknotów kolekcjonerskich NBP, koniecznie wejdź na goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.

Kiedy mówimy o kolekcjonowaniu, jednym z natychmiastowych skojarzeń obok militarystyki i filatelistyki jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki płatnicze, które budzą zainteresowanie kolekcjonerów. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych notgeldów.

Historia banknotów oraz dlaczego je kolekcjonujemy?

Niewiele kto wie, że pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały w Chinach, a nie jak myśli wiele osób – na Starym Kontynencie. Początkowa ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu najbardziej do dzisiejszych weksli, pojawiła się 22 wieki temu w czasie władzy Dynastii Han i wykonana była ze skóry. Papierowe banknoty w formie w jakiej funkcjonują obecnie formowały się zaś od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla kupców, bo zwalniały ich od konieczności podróżowania na duże odległości z dodatkowym ciężarem w postaci metalowych monet. Mieszkańcy Europy pierwszy raz usłyszeli o papierowej walucie z historii słynnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, jednak w państwach europejskich zaczęto ich używać powszechnie między XVII a XVIII w. Z biegiem czasu tę metodę rozliczenia zobowiązań przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz szersze zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko mają one wartość historyczną, ale też artystyczną – od wieków bowiem budzą uznanie finezyjnym designem.

Polskie banknoty kolekcjonerskie – co upamiętniają?

Osoby kolekcjonujące banknoty, podobnie jak kolekcjonerzy monet, zbierają z reguły banknoty obiegowe z różnych krajów świata. Są one całkiem łatwo osiągalne, chociaż ich cena bywa bardzo duża – wszystko w zależności od ich stanu i daty wprowadzenia w obieg. Oddzielna kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w małym nakładzie, przeważnie celem upamiętnienia znaczących wydarzeń lub zasłużonych osób z kręgu kultury, polityki oraz nauki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł emituje NBP. Upamiętniają one m.in. 90 lat odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 600. rocznicę narodzin Jana Długosza banknot 20 zł). Ciekawym faktem jest to, że poza fenomenalnymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo znaki widoczne pod ultrafioletem, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i elementy wypukłe dla osób niewidomych.

Dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]