Co daje żarówka W5W?

Choć czasem o tym nie pamiętamy, żarówki samochodowe koniecznie powinny być odpowiadać aktualnym przepisom. Okazuje się to ważne z rozmaitych powodów – przede wszystkim z uwagi na ochronę naszą oraz innych prowadzących auta. Dobrze jednak zauważyć, iż tak przeznaczona do stosowania w światłach pozycyjnych czy do doświetlenia tablicy rejestracyjnej żarówka W5W, jak i żarówki stosowane do oświetlenia drogi, kiedy nie są zgodne z normami, mogą być przyczyną wystawienia dużego mandatu. O czym zatem musimy pamiętać kupując żarówki W5W i inne modele przeznaczone do użytkowania w autach? Jak uniknąć problemów na zakupach oraz możliwych przykrych pomyłek w czasie użytkowania?

Żarówka W5W – zastosowanie

Jak napisaliśmy przed momentem, żarówka W5W stworzona jest do założenia w światłach o mniejszej mocy. Jest stosowana zwłaszcza w światłach pozycyjnych, do doświetlania numerów rejestracyjnych oraz kierunkowskazów. Może również być używana jako źródło światła do lampki wewnętrznej, natomiast oprócz samochodowych zastosowań, warto wspomnieć również lampy jachtowe bądź niektóre modele przeznaczone do eksploatacji w mieszkaniu. Żarówka W5W charakteryzuje się siłą pięciu W, wytwarza strumień o intensywności pięćdziesięciu lumenów oraz zazwyczaj posiada mocowanie BA15s.

Żarówka W5W i nie tylko

Oczywiście w samochodach wykorzystywane są również odmienne rodzaje żarówek. Najchętniej używane to na przykład H1, H2, R5W bądź PS24W oraz kilkadziesiąt różnych rodzajów. Z uwagi na to, że producenci samochodów montują różne lampy, po przepaleniu się którejś z nich w naszym samochodzie, przed tym jak udamy się na zakupy, powinniśmy sprawdzić, jaki model założony jest w danym reflektorze. Szczęśliwie nie powinno to być trudne – musimy tylko wyciągnąć żarówkę, by sprawdzić oznaczenie. Jeśli na żarówce nie ma zaś informacji, możemy zabrać ją do sklepu, a doradca bez problemu znajdzie właściwy produkt.