Innowacja w produkcji mat grzewczych

Tradycyjne maty grzewcze, wyposażone w system kabli elektrycznych, mają sporo wad. Najważniejsze to stosunkowo niska efektywność oraz niska plastyczność, sprawiająca, że ich zastosowanie na nietypowych nawierzchniach jest trudne, a czasem nawet nieosiągalne. Minusów tych nie posiadają maty grzewcze wykonane z nanomateriałów karbonowych. Ze względu na fakt, iż na poziomie molekularnym charakteryzują się spójną strukturą, posiadają wyższą oporność (przez co lepiej się nagrzewają) i zużywają mniej energii. Ta zaleta również umożliwia dopasowanie ich do niemal wszystkich powierzchni. Jakie więc plusy poza tym cechują takie maty grzewcze? Kiedy są używane?

Maty grzewcze – plusy

Mały opór powoduje, że karbonowe maty grzewcze bywają nakładane na różne materiały – od tkanin, przez materiały naturalne, aż po tworzywa sztuczne. Wyroby posiadające węglowe maty grzewcze posiadają identyczne cechy eksploatacyjne, jak te bez żadnej takiego dodatku. Maty grzewcze z karbonu zużywają prąd o niskim napięciu, przez co zapewniają ochronę użytkowników – również po zalaniu nie są zagrożeniem. Powinniśmy również wspomnieć o tym, iż takie maty zapewniają równomierne rozprowadzenie energii, a przez to wygodę użytkowania wyposażonych w nie produktów.

Przykłady użycia mat grzewczych

Gdzie zatem wykorzystywane są węglowe maty grzewcze? Zazwyczaj wybierają je producenci wyposażenia dla lekarzy oraz rehabilitacyjnego. Oprócz tego stosowane są także w sprzętach domowych i meblach – z ich wykorzystaniem wytwarzane są między innymi podgrzewane krzesła. Węglowe maty są też stosowane do wytwarzania wyposażenia laboratoryjnego, militarnego oraz urządzeń transportowych – na przykład wentylacji, ogrzewanych foteli do aut, jak również ogrzewania wagonów kolejowych i elementów wrażliwych na mróz.