Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Zamów kantar sznurkowy

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z głównych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie bardzo rzadko się rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dopasowany do wymiarów i zarysu głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak więc wybrać właściwy kantar? Na które jego atrybuty trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży znajdziemy przeróżne rodzaje kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe czy sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są zalecane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pośrednictwem może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele wygodniejszy jest jednakże kantar taśmowy lub skórzany. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – przykładowo sztucznym lub naturalnym futerkiem, które da się ściągnąć celem konserwacji. Taki kantar znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a zarazem pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów albo tresury.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla hanowerów?

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), który powinni stosować właściciele większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla koni holsztyńskich, huculskich, arabskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo perszeron).

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]