Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Chcesz nabyć łańcuchy samochodowe? Wejdź na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi. Różne są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem znacznego stresu. By się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 km/h, jazdy po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]