Maska przeciw smogowi niezbędna w mieście

Małopolska i największe miasta należą do najbardziej zapylonych obszarów Europy. Nic więc zaskakującego, iż ich władze szukają metod, jakie pozwoliłyby na zminimalizowanie niebezpiecznych efektów zanieczyszczenia atmosfery. Najistotniejsze oczywiście są starania, dzięki jakim możliwe stanie się zmniejszenie liczby emitowanych spalin – tak przez zakłady, jak i kotły domowe. Póki jednak w atmosferze wciąż znajduje się mnóstwo pyłów, najważniejsze okazuje się zabezpieczenie płuc przed ich złym wpływem. Z tego powodu tak ważne jest, by ludzie, którzy dość często spędzają czas na zewnątrz, wyposażyli się w maskę przeciw smogowi.

Jak jest zbudowana maska przeciw smogowi?

Maska przeciw smogowi musi odizolować płuca oraz gardło od zanieczyszczeń z atmosfery – dlatego jej brzegi ściśle przylegają do głowy. Najważniejszymi częściami takich masek są rzecz jasna filtry, bo te zatrzymują cząsteczki smogu. By okazały się efektywne, powinny być wykonane z aktywnego karbonu o odpowiedniej strukturze, która umożliwi zatrzymanie nawet najmniejszych drobin. Dlatego należy wiedzieć, iż po ubraniu maski oddychanie może okazać się w niewielkim stopniu cięższe niż bez ochrony.

Kupno maski przeciw smogowi

Ubieranie maski przeciw smogowi da spodziewane skutki jedynie wtedy, jeśli będziemy ją ubierać zawsze, gdy przebywamy na zewnątrz. Z uwagi na ten fakt przy jej kupnie koniecznie powinniśmy dowiedzieć się, czy maska jest dopasowana do wielkości naszej głowy i czy jesteśmy w stanie swobodnie przez nią oddychać. W sklepach sprzedawane są najróżniejsze maski przeciw smogowi – tak nieskomplikowane modele, jak i te, w których można wymienić zużyty filtr. Jeśli chcemy korzystać z niej podczas uprawiania sportu, najlepszym pomysłem okaże się wybór drugiego rodzaju – te maski są wszak bardziej efektywne oraz wygodniejsze.