Rolety na wymiar, rzymskie, dzień i noc czy zaciemniające – które wybrać?

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, Polacy przywykli do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, lecz również pomaga to regulować ilość światła wpadających do mieszkania. Zwykle do zakrywania okien korzystamy z firanek i zasłon, jednak w ostatnich latach często decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie modele rolet wewnętrznych są dostępne w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępny jest szeroki wybór różnych rodzajów rolet: rzymskich, zaciemniających, okiennych czy ściennych. W wielu z nich dostaniemy też wszystkie niezbędne dodatki, takie jak kółka z żabkami, wsporniki sufitowe i ścienne, rozety czy karnisze metalowe. W jednym sklepie będziemy w stanie dobrać cały zestaw konieczny do instalacji rolet. Natomiast to, które rolety będą nam odpowiadać, będzie zależało od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, by robić zakupy z głową. Przykładowo, rolety rzymskie dobrze wyglądają na niewielkich oknach, ale nie nadają się dla osób cierpiących. Na takich roletach łatwo osiadają drobinki kurzu, ponieważ robione są one z tkanin zasłonowych i firanowych.

Rolety dzień i noc – ilość światła pod kontrolą

Do kontroli nad dopływem światła do mieszkania służą rolety dzień-noc. Sprawdzą się w większości pomieszczeń: w salonie, biurze, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Takie rolety mają przemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Dzięki wielu możliwościom ich ułożenia względem siebie umożliwia regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przechodzić. Co ciekawe, regulacja ma miejsce bez konieczności podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei rozpowszechnione rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wykonane są z tworzywa nieprzepuszczającego światła. Rolety zaciemniające przydadzą się przede wszystkim w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – na co zwracać uwagę

Okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i zdarzyć się może, że rolety o wymiarach proponowanych przez producenta nie będą pasować. Wtedy pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, aby dobrze obliczyć rozmiar okien, gdyż niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania, poza tym będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli więc brak nam doświadczenia albo nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to fachowcom.