Skaner kodów kreskowych – ABC kupującego

Kody kreskowe znacznie ułatwiły ewidencję produktów i sprzedaż. Ich zastosowanie stało się osiągalne dzięki skanerom kodów kreskowych, które najpierw używane były jedynie w sklepach. Obecnie jednak są one wykorzystywane także w bibliotekach (do ewidencji wypożyczeń książek), na magazynach, gdzie ułatwiają sterowanie paczkami, a od niedawna nawet w firmach, w których dzięki nim możliwe okazało się sprawne wprowadzanie dokumentów do systemu. Jak więc ze różnych dostępnych u dostawców urządzeń wybrać skaner kodów kreskowych, który okaże się najlepszy? O jakich parametrach nie zapominać przy jego zakupie? Które funkcje okażą się najistotniejsze?

Połączenie programu do płatności ze skanerem kodów kreskowych

Najistotniejszą funkcją skanera kodów kreskowych jest niewątpliwie komunikacja z programem. Przed zakupem bezwzględnie należy więc sprawdzić, czy interesujący nas egzemplarz działa z używanym przez daną firmę systemem – w przeciwnym wypadku niezbędna będzie jego droga zmiana. Szczęśliwie wiele sprzedawanych w Polsce skanerów kodów kreskowych współpracuje z popularnymi programami – na przykład Subiektem czy Fakturką. W sortowniach i w dużych marketach doskonale zdadzą egzamin czytniki bezprzewodowe – w podobnych sytuacjach dowiedzmy się, czy są one wyposażone w moduł Wi-Fi.

Opcjonalne zalety skanera kodów kreskowych

Skaner kodów kreskowych musi być dopasowany do oczekiwań firmy, która będzie go używać. W przypadku skanerów kodów używanych w sklepach czy w obiegu dokumentów w zupełności wystarczą modele stacjonarne pozbawione niepotrzebnych dodatków. Jeżeli zaś skanery mają być używane przez doręczycieli czy w sortowni, powinniśmy wybrać przenośny skaner kodów kreskowych. Czasem (w fabrykach lub na zewnątrz) przydatne okażą się też dodatkowe opcje – na przykład wytrzymałość na działanie wilgoci lub niskich temperatur.