Nadchodząca zima zawsze sprawia, że wielu z nas staje przed dylematem, na jaki opał się zdecydować, jeżeli oczywiście nie determinuje tego rodzaj używanego pieca.
Szeroka oferta firm zajmujących się sprzedażą opału z pewnością wpływa na to, że nie musimy się obawiać braku wyboru. Często jesteśmy zainteresowani znalezieniem możliwie najtańszej opcji. To, na co należy z pewnością zwrócić uwagę to nie tylko sama cena materiału, ale i na jego wartość opałową. Zapoznaj się z różnicami w tych parametrach dla węgla kamiennego i brunatnego.

Który rodzaj węgla jest najtańszy?

Podział węgla na brunatny i kamienny wpływa w dużej mierze jego cenę. Węgiel kamienny jest stanowczo droższy, niż ta druga odmiana. Nie świadczy to jednak o tym, że jego zakup będzie mniej opłacalny, gdyż jest on równolegle bardziej kaloryczny, a w konsekwencji – spalimy go mniej, niż tańszej odmiany.
Warto wcześniej planować zakup węgla, gdyż będzie on oczywiście dużo tańszy w innych okresach, niż tuż przed zimą. O tym, czy węgiel będzie tani, czy drogi decydują również czynniki polityczno-społeczne kraju, który zajmuje się jego wydobywaniem, a następnie sprzedażą.