Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

Więcej o toczkach do jazdy konnej

Jeździectwo jest jedną z tych dyscyplin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest dość duże. A te, ze względu sporą wysokość i prędkość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia narażona jest w szczególności głowa dżokeja, która bezwzględnie powinna być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jeździectwa dostępne są 2 rodzaje zabezpieczeń głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych produktów?

Toczek czy kask jeździecki? Co wybrać?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest najczęściej wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie zapewnia jednak tak solidnej protekcji jak kask, przez co wskazany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada kask jeździecki, stosowany przez wyczynowców, który posiada certyfikaty stosownych organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najważniejszą kwestią przy zakupie kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask powinien dysponować stosownymi atestami, a także być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy dżokeja bądź pozwalać na regulację swojego rozmiaru. Do kasku należałoby dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask do jazdy konnej nie warto także iść na kompromis. Tym samym, jeśli w naszej miejscowości nie wypatrzyliśmy odpowiedniego modelu, warto złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]