Wybór ubranka na chrzest – czym się kierować

Odświętne ubranka do chrztu uosabiają uwolnienie dziecka z przewinienia pierwszych rodziców w raju i wstąpienie do wspólnoty parafian. Przypomnijmy od kiedy funkcjonuje ten obrzęd i w jakich miejscach można dostać przepiękne ubranka na na to wydarzenie.

Jakiej barwy powinno być ubranko do chrztu?

Kluczowym obrzędem, który włącza dziecko do chrześcijańskiej społeczności jest chrzest. W naszej tradycji utarło się, że to osoba podająca dziecko organizuje ubranka do chrztu. Uroczysta sukienka jest koloru białego, posiada ręcznie wyszywane też imię dziecka oraz ewentualnie datę chrztu. Biel oznacza czystość, skromność i oddanie się pod opiekę Chrystusowi. Dawniej ubranko do chrztu było w formie długiej szatki, aczkolwiek teraźniejsze trendy są wyjątkowo różnorodne. Wśród przeważnie selekcjonowanych strojów przeważają małe marynarki, zwiewne sukienki, urocze włóczkowe buty. Rodziny często znajdują w sklepach muszki, ozdobne nakrycia głowy, manualnie zdobione sweterki.

W jakich sklepach można nabyć ubranko do chrztu?

W sklepach internetowych nabędziemy szeroki wybór szatek. Tam ubranka do chrztu są nawet 30% bardziej korzystne pod względem ceny niż w sklepach stacjonarnych. Możemy w nich kupić całe zestawy, zawierające kilka części (na przykład śpioszki, opaska, sukienka). Kiedy weźmiemy pod uwagę kolory, to przeważają écru, złoty, liliowy, ale opiekunowie stawiają też na bardziej charakterystyczne akcenty (przykładowo czerwone muszki u chłopców). Pamiętajmy jednak, żeby ubranko do chrztu nie było zbyt krzykliwe.