Wyposażenie każdej mamy – aspirator do nosa

Niedrożność nosa u małych dzieci to dość częsta, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie jeść ani spać, gdy doskwiera im zalegający katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – czy odciąganie kataru jest tak ważne?

Zalegający katar może prowadzić do powikłań, a po nadkażeniu bakteryjnym może rozwinąć się w groźniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, przesuwa się po ściance gardła powodując podrażnienie. Bakteryjny, żółtozielony katar staje się zagrożeniem dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak odciągać katar Gruszka czy aspirator do nosa?

Jest kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającej wydzieliny. Możemy użyć z tradycyjnej gruszki, wkładanej do otworu nosowego, którą następnie naciskamy. Tworzące się podciśnienie zasysa katar do gruszki. Inną metodą jest odciągacz na wdech rodzica. W ostatnich latach bardzo popularny jest natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa do odkurzacza

To rozwiązanie może wywoływać zdziwienie u większości rodziców. Tymczasem jest to znacznie wydajniejszy sposób niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko z powodu zastosowania jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, pasuje do prawie wszystkich odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Warto pamiętać, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, należy stosować dopiero po rozrzedzeniu wydzieliny 0,9% roztworem soli. Po odciągnięciu kataru powinniśmy zadbać o nawilżenie uszkodzonej przez wydzielinę błony śluzowej nosa. Katarek do odkurzacza występuje w 3 wariantach: Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).