Jaka lampa do sypialni?

Właściwy dobór oświetlenia stanowi klucz do wykreowania magicznej atmosfery w sypialni: miejscu, które powinno zapewniać nam możliwość maksymalnego zrelaksowania się i regeneracji organizmu. Dzięki temu poradnikowi poznasz przydatne wskazówki, które pozwolą Ci osiągnąć opisany efekt poprzez zakup oświetlenia, które będzie odpowiadać potrzebom tej szczególnej przestrzeni.

Jak oświetlić sypialnię? O tym musisz pamiętać

Estetyka? Owszem, ale przede wszystkim funkcjonalność – właśnie tym powinniśmy kierować się w pierwszej kolejności, poszukując lamp do swojej sypialni. Harmonijna aranżacja tej przestrzeni, uwzględniająca zarówno meble, jak i oświetlenie, stanowi niezwykle ważny aspekt, który będzie wpływał – bezpośrednio lub pośrednio – na nasze poczucie odprężenia i jakość snu.

Przykłady? Zgodnie z badaniami zbyt „zagracone” sypialnie, a także te, w których korzysta się z intensywnego oświetlenia, wpływają negatywnie na późniejszy sen. Wynika to ze zbyt słabej cyrkulacji powietrza, spowodowanej nieprawidłowym rozmieszczeniem mebli, a także zakłócenia cyklu dobowego. Za tę drugą dolegliwość odpowiadać może strumień świetlny, za bardzo zbliżony pod kątem barwy i intensywności do światła dziennego.

Szukając lampy do sypialni, powinieneś zwrócić uwagę na kąt padania strumienia świetlnego, który determinuje oprawka oraz parametry źródła światła dostępnego osobno lub zamontowanego fabrycznie. Tą drugą kwestią zajmujemy się szerzej w dalszej części artykułu.

Jaka lampa sufitowa do sypialni?

Zaczniemy od wyboru oświetlenia głównego. W niskich sypialniach lub tych o niewielkiej powierzchni najlepszym wyborem okażą się lampy sufitowe, lub plafony. Dzięki swojej niskiej konstrukcji nie będą one powodowały ograniczenia przestrzeni, które może być mało komfortowe – zwłaszcza dla osób mających problemy z zasypianiem w ciepłe pory roku. Za przykład dobrej propozycji posłużą nam oszczędne modele, wchodzące w skład kolekcji MiLAGRO Senso, łączące w sobie minimalizm z elegancją stylu glamour.

Lampa sufitowa MiLAGRO Senso Black/Gold w aranżacji w sypialni Lampa sufitowa MiLAGRO Senso Black/Gold

W najbardziej nowoczesne sypialnie, skupiające się na minimalizmie lub wystroju industrialnym, doskonale wpiszą się szynoprzewody z serii TRACK LIGHT. Pozwalające na pełną personalizację rozmieszczenia oświetlenia za pomocą specjalnych złączek i szyn.

Szynoprzewód MiLAGRO Lugar w sypialni na suficie - aranżacja Szynoprzewód MiLAGRO Lugar

Jak wybrać lampy wiszące do sypialni?

Do wyższych lub większych pod kątem metrażu sypialń rekomendujemy lampy wiszące. Zwolenników takiego oświetlenia zachęcamy do zwrócenia uwagi na modele oferujące rozproszone światło, które w przeciwieństwie do pionowych oprawek będzie w stanie rozświetlić większą część pomieszczenia. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy interesująca nas lampa posiada możliwość regulacji wysokości, pozwalającą dopasować całość do naszych potrzeb.

Lampa wisząca MiLAGRO Hermes Black/Gold 3xE27 w sypialni - aranżacja Lampa wisząca MiLAGRO Hermes Black/Gold

Co w przypadku osób, które cenią maksymalnie ozdobne formy i styl glamour? Tutaj strzałem w dziesiątkę okażą się żyrandole, mogące z powodzeniem stać się główną dekoracją Twojej sypialni. Pamiętaj, że tego typu konstrukcje cechują się zwykle większymi wymiarami, niż inne typy lamp. Zwróć więc szczególną uwagę na to, by wybrać model, który nie zaburzy harmonii całego pomieszczenia.

Żyrandol MiLAGRO Aspen II Gold 9xE14 w aranżacji w sypialni hotelowej Żyrandol MiLAGRO Aspen II Gold

Oświetlenie dodatkowe w sypialni

Wiele wnętrz zyskuje niebywałego uroku właśnie dzięki tytułowemu oświetleniu dodatkowemu. W sypialni szczególną popularnością pod tym kątem cieszą się kinkiety, montowane za wezgłowiem łóżka. Dzięki temu zyskujemy (po doborze odpowiedniej żarówki) doskonały strumień światła do lektury przed snem.

Kinkiet MiLAGRO Dani White/Gold w sypialni za wezgłowiem łóżka - aranżacja Kinkiet MiLAGRO Dani White/Gold

Alternatywę dla lamp ściennych mogą stanowić wciąż popularne lampki nocne. By maksymalnie zwiększyć funkcjonalność swojej sypialni, możemy postawić dodatkowo na lampy podłogowe, które spiszą się szczególnie dobrze w doświetlaniu rogów pomieszczenia.

Lampka nocna MiLAGRO Marshall White/Rattan 1xE27 na stoliku obok łóżka - aranżacja Lampka nocna MiLAGRO Marshall White/Rattan

Jaka barwa światła do sypialni?

Jak podkreśliliśmy na wstępie, barwa światła odegra kolosalną rolę w budowaniu naszego samopoczucia w sypialni, wpływając na biologiczny rytm naszego organizmu, pobudzając go do działania lub wprowadzając w stan rozluźnienia. Ze względu na to, że w sypialniach zależy nam oczywiście na osiągnięciu drugiego z wymienionych efektów, zalecamy stosowanie żarówek o barwie ciepłej w zakresie 2300-3000K. Takie światło kojarzące się z zachodem słońca, sugeruje naszemu organizmowi, że zbliża się czas na odpoczynek.

Jeśli cenisz sobie chwile z ulubioną książką przed snem, zastanów się na zastosowaniem oświetlenia dodatkowego z żarówkami o barwie neutralnej 4000K – zwiększy ono Twoje skupienie, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się lekturą tak długo, jak zapragniesz.

Źródło tekstu: https://lampoteka.pl/blog/jaka-lampa-do-sypialni