Jak działa powłoka hydrofobowa?

Woda bywa niebezpieczna dla prawie wszystkich materiałów. Na tekstyliach rozwijają się w wyniku jej działania grzyby i glony, które w krótkim okresie powodują, że surowiec okazuje się się niezdatny do wykorzystania. Równie groźna może być też dla metalu – znacznie przyspiesza wszak korozję. Właśnie dlatego ważne jest to, aby chronić powierzchnie stosowanych przedmiotów przed jej niekorzystnym działaniem. Umożliwiają to rozmaite preparaty impregnujące, jednak nie zawsze są efektywne. Jak więc znaleźć ten, który spełni nasze potrzeby? Jaka powłoka hydrofobowa będzie najlepsza? O czym należy pamiętać przy jej wyborze?

Powłoka hydrofobowa dopasowana do materiału

Jak nietrudno się domyślić, powłoka hydrofobowa powinna być dopasowana do surowca, który ma chronić. Inne substancje mają środki stworzone do metalu, inne zaś do zabezpieczenia tekstyliów. Szczęśliwie na rynku znajdziemy mnóstwo najróżniejszych preparatów – od tych zabezpieczających drewno, przez powłoki hydrofobowe do tekstyliów, aż po preparaty, które można wykorzystywać na powierzchniach szklanych. By okazały się skuteczne, powinniśmy rzecz jasna pamiętać, że należy nakładać je na oczyszczone i wysuszone przedmioty – w przeciwnym razie nie będą bowiem efektywne.

Powłoka hydrofobowa – efektywność

Powłoki hydrofobowe wytwarzane są dziś z nowoczesnych substancji. Najlepiej wybierać preparaty stworzone według nanotechnologii – generujące niewielkie warstwy ochronne, które odpychają wilgoć. Innowacyjne powłoki hydrofobowe powinny być również w 100% wytrzymałe na wpływ promieni ultrafioletowych, gdyż większość zabezpieczanych surowców jest codziennie wystawionych na ich działanie. To spowoduje również, iż tekstylia, na które będzie zaaplikowana powłoka hydrofobowa będą zabezpieczone przed blaknięciem powstałym w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego.