Jak wykorzystywana jest nanotechnologia

Nanotechnologia, którą kojarzymy z nowatorskimi rozwiązaniami stosowanymi w medycynie czy przemyśle, jest coraz częściej spotykana w codziennym życiu. Nanocząstki obecne są dzisiaj na przykład w impregnatach i środkach czyszczących.

Nanotechnologia – ochrona przed zanieczyszczeniami i wodą

Nanotechnologia pozwala na tworzenie powłok hydrofobowych zabezpieczających w zasadzie każdą powierzchnię przed zanieczyszczeniem różnego pochodzenia czy przed wodą. Nanocząstki znajdujące się w impregnatach są daleko mniejsze od porów materiału, co pozwala cząstkom na głębokie wniknięcie i stanowi bardzo efektywną ochronę. Warstwa hydrofobowa nie tylko nie przepuszcza wody, skutkiem czego chroni przed wykwitami wapiennymi i korozją, ale również osłania zabezpieczoną powierzchnię przed promieniowaniem UV. Jednocześnie powłoka hydrofobowa jest paroprzepuszczalna, co oznacza, że pozwala ona „oddychać” materiałom.
Warstwą hydrofobową zabezpiecza się drewno, tekstylia, lakier samochodowy, szyby i rozmaitego rodzaju podłoża mineralne, jak kostkę brukową, fugi, elewacje budynków lub beton.

Nanotechnologia – nowoczesne preparaty czyszczące

Nanotechnologię stosuje się również w procesie wytwarzania środków czyszczących. Obecne w tych preparatach mikroskopijne cząsteczki nadzwyczaj skutecznie oczyszczają powierzchnię, ponieważ głęboko ją penetrują. Preparaty te bardzo dobrze dają sobie radę z usuwaniem nawet problematycznych zabrudzeń, jak np. zacieków z kamienia czy tłustych naleciałości w piekarniku. Ponadto w preparatach czyszczących znajdują się nanocząstki srebrauniemożliwiające rozwój pleśni, grzybów i roztoczy.
Środki czyszczące produkowane z użyciem nanotechnologii nie zawierają substancji niebezpiecznych dla zdrowia nie posiadają też nieprzyjemnego zapachu. Są to preparaty bezpieczne dla środowiska, mogą być więc używane nawet na powierzchniach mających kontakt z produktami żywnościowymi, czyli przykładowo na blatach w kuchni. Równie bezpieczną grupą środków czyszczących są neutralizatory woni przeznaczone do samochodu, domu lub elementów wyposażenia dla zwierząt – legowisk oraz kuwet.