Właściwości lecznicze koloidów srebra

Mocno rozdrobnione srebro, które połączono z białkiem lub żelatyną to preparat , który nazywamy kolargol. Częściej jednak w miejsce właściwego określenia preparat ten określa się mianem srebro koloidalne. Stosowane jest ono przede wszystkim w lecznictwie. Sięga po nie bardzo dużo gałęzi medycyny.

Srebro koloidalne – w pełni naturalny antybiotyk

Właściwości odkażające srebra koloidalnego przyczyniły się do tego, że jest ono używane w medycynie. Naprawdę często sięga po nie dermatologia oraz okulistyka, znacznie rzadziej wykorzystują je urolodzy. Współcześnie koloidy srebra wykorzystywane są jako preparat do użytku zewnętrznego. Właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze przyczyniają się do tego, że po srebro koloidalne sięga się wtedy, kiedy mogą pojawić się zakażenia o podłożu grzybicznym czy bakteryjnym. Srebro koloidalne jest bowiem doskonałym środkiem antyseptycznym. W medycynie wykorzystuje się je w postaci maści (dermatologia) oraz kropli (okulistyka).

Jak mogą być stosowane koloidy srebra?

Koloidy srebra wykorzystuje się w leczeniu ciężko zabliźniających się owrzodzeń, oparzeń i ran. W aptekach dostępne są suplementy diety, w składzie których znajduje się srebro koloidalne – mogą być wykorzystywane przy przeziębieniu oraz grypie, też jako leki wspierające leczenie kaszlu, anginy oraz zapalenia oskrzeli. Dość często koloidy srebra są stosowane do leczenia zmian pojawiających się na skórze. Można je stosować w przypadku łuszczycy, trądziku, egzemy, najróżniejszych postaciach grzybicy i przy łojotoku. Srebro koloidowe okazuje się skuteczne w stanach zapalnych pęcherza moczowego i jelita grubego. Można je stosować także podczas grypy żołądkowej. Zanim rozpoczniemy stosować środki, w których zawarte jest srebro koloidalne, trzeba skonsultować się z lekarzem, w szczególności w przypadku preparatów do użytku wewnętrznego. Nie wolno bowiem przekraczać maksymalnej dziennej dozy, która jest niezwykle niewielka i wynosi zaledwie 0,014 mg na każdy kilogram masy naszego ciała. Srebro koloidalne możemy dodawać także do płukania odzieży, a także wykorzystywać w celu niwelacji nieprzyjemnego zapachu potu.