Który kask motocyklowy chroni najlepiej?

Zabawa na motorze bez kasku wprawdzie dla nielicznych osób potrafi być ekscytująca, ale jest bardzo ryzykowna, zaś w naszym kraju – również zakazana. Jak pokazują badania, co roku byłaby szansa aby ustrzec się nawet 50 śmierci w kolizjach – jeśli ich ofiary założyłyby kask motocyklowy. Wybierając się w podróż motorem koniecznie powinniśmy więc zakupić odpowiedni kask. Na szczęście nie będzie to problematyczne, gdyż sklepach – zwłaszcza internetowych – znajdziemy rozmaite modele – dopasowane do danego sposobu prowadzenia, warunków pogodowych oraz indywidualnych preferencji. O czym więc należy wiedzieć wybierając kask motocyklowy? Który model będzie w konkretnym przypadku najlepszym kupnem?

Wytrzymały kask motocyklowy

Kask motocyklowy, aby zagwarantować optymalną bezpieczeństwo, powinien być wykonany z właściwych surowców. Najchętniej stosuje się obecnie tworzywa syntetyczne, takie jak poliwęglany. Ich zastosowanie pozwala na wyprodukowanie kasków w wysokim stopniu odpornych na pęknięcia, ekstremalne skwary oraz promienie UV. Producenci kasków motocyklowych chętnie stosują również włókna kompozytowe – karbonowe oraz szklane z żywicą. Są one bardziej kosztowne od tych wyprodukowanych z poliwęglanów, ale gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa w razie kolizji.

Kask motocyklowy – budowa

Poza surowcem, ważna będzie także budowa kasku motocyklowego. Do spokojnej jazdy na szosie oraz po mieście całkowicie wystarczy kask typu weteran, który jest niezbyt ciężki oraz poręczny. Niestety nie chroni żuchwy, przez co nie zda egzaminu podczas jazdy motocrossowej oraz wyścigowej. W takich sytuacjach lepszym pomysłem będzie kupno kasku enduro (jeśli zamierzamy poruszać się daleko od tras) oraz kasku integralnego wyprodukowanego dla amatorów szybkiej jazdy po drogach bitumicznych.