Wykorzystanie botoksu w nowoczesnej medycynie

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o botoksie w Kielcach, uzyskasz na https://tinyurl.com/y397bk4e.

Toksyna botulinowa, popularnie nazywana botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez jeden z rodzajów bakterii beztlenowych, która dzięki swojemu działaniu znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, głównie estetycznej. Jak zatem używa się tej neurotokstyny i czy jest to bezpieczne?

Botoks – leczenie schorzeń, w których stwierdza się zbytnie napięcie mięśniowe

Botulinotoksyna to jedna z silniejszych poznanych neurotoksyn, której oddziaływanie polega na powstrzymywaniu sygnałów przenoszonych między tkanką mięśniową i nerwami. To z tego powodu jego konsumpcja (na przykład wraz z nieświeżą żywnością) może być śmiertelnie niebezpieczne, ponieważ w skrajnych sytuacjach kończy się wstrzymaniem akcji serca. Niemniej jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki powoduje botoks, medycy od pięćdziesięciu lat stosują do leczenia stanów chorobowych, w których stwierdza się zbytnie napięcie mięśniowe, m.in. przy kurczu szczeliny odbytu, schorzeniach wywołujących tiki nerwowe bądź ciężkich przypadkach zeza. Botoks często wykorzystuje się również w leczeniu bruksizmu, to znaczy odruchowego zgrzytania zębami, bowiem wstrzyknięcie tej egzotoksyny w odpowiednie miejsca obniża napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji minimalizuje ryzyko starcia koron zębowych oraz uszkodzenia szkliwa. Botulinotoksyna pomaga też ludziom cierpiącym na nadpotliwość – zaaplikowana w miejsca, gdzie organizm produkuje nadmierną ilość potu, potrafi wstrzymać jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Botoks – zabiegi medycyny estetycznej

Przeciętny mieszkaniec Polski przeważnie botoks kojarzy jednak z zabiegami medycyny estetycznej. I faktycznie, egzotoksyna ta jest tu wykorzystywana w dość szeroko. Stosuje się ją w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg krótki i bezbolesny. Preparat botoksu zmniejsza napięci mięśni odpowiedzialne za formowanie się zmarszczek i wyrównuje skórę. Dlatego też przeważnie wykorzystuje się go do redukcji tzw. “zmarszczek palacza” czy zmarszczek mimicznych pojawiających się w pobliżu oczu. Za pomocą botoksu można też zredukować nadmierną potliwość skóry czoła.

Dane:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]