Problem pyłu zawieszonego w powietrzu dotarł już do świadomości przeciętnego Polaka i z rzadka bywa umniejszany. Obywatela Polski dostrzegli, iż czystość powietrza, które codziennie wdychamy, ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Tak długo jak nie zostaną zastosowane skuteczne rozwiązania, każdy musi zadbać o swoje zdrowie, np. poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość na krajowym rynku

Im bardziej zurbanizowany rejon, tym bardziej prawdopodobne jest niebezpieczeństwo pojawienia się znacznej kondensacji PM2,5 oraz PM10, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój wielu schorzeń układu oddychania narażeni są szczególnie rezydenci dużych aglomeracji miejskich lub terenów w pobliżu fabryk wydzielających do atmosfery znaczne ilości pyłów zawieszonych. Regularne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli w dużym stopniu ograniczyć niekorzystne oddziaływanie zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to w tym momencie coś nowego na naszym rynku – oczyszczacze powietrza wielu uznanych producentów, jak np. LIFAair, Webber czy Blueair, od lat znajdują się w ofercie wielu sklepów. Co ciekawe, poza eliminacją z atmosfery cząsteczek pyłu, nierzadko posiadają one też inne dodatkowe funkcje.

Detekcja CO2 oraz jonizacja – inne funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza produkowane są w różnych rozmiarach, wobec tego łatwo dobierzemy urządzenie stosowne do określonej objętości pomieszczenia. Oczyszczacze są względnie nieduże, dlatego bez wysiłku można je przesuwać pomiędzy pokojami. Nie licząc usuwania z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, wyłapują one też grzyby oraz bakterie, które mogą być powodem szeregu reakcji alergicznych czy też chorób, a także szkodliwy formaldehyd. Wiele oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża i jonizuje cząsteczki powietrza, co wytwarza w pomieszczeniach orzeźwiającą atmosferę, a jednocześnie przynosi mocniejszy sen. Część urządzeń ma także sensory alarmujące o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Korzystanie z oczyszczacza powietrza zaleca się głównie alergikom.