Jak kreatywnie wykorzystać tablicę kredową w domu?

tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, bez względu na to czy ma 10, 40 czy 80 lat. To dlatego, że jest to obiekt wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i wygląda na to, że jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć także inne przeznaczenie.

Kilka słów o historii tablicy kredowej

Na wstępie wypada podkreślić, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Z czasów szkolnych większość pamięta przede wszystkim te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bowiem wykonywano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były wykorzystywane od początku XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, której lepiej trzymała się kreda. Nie oznacza to, iż czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w dwóch kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, w związku z tym sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższym kontrastem, dlatego dobrze jest montować takie tablice w dużych salach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla oczu, są powoli wypierane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym flamastrem).

Czy można wykorzystać tablicę kredową w mieszkaniu?

Tablice kredowe, przede wszystkim te o czarnym kolorze, to też idealny dodatek dekoracyjny w mieszkania. Wspaniale komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą różne creda czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko wielobarwnej kredy to wydatek maksymalnie 5-9 złotych, a wystarcza na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można również rozrysować tabele z harmonogramem obowiązków domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można również zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć naukę pisania oraz grać ze znajomymi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry towarzyskie.