Badania gruntu – krótka charakterystyka

Niezależnie od tego, czy stawiamy dom jednorodzinny, czy jesteśmy inwestorem, który planuje rozpocząć budowę niemałego osiedla mieszkaniowego, powinniśmy pamiętać o niezbędnych podczas budowy pracach. Godne uwagi są m. in. badania gruntu. W jakim celu wykonuje się badania gruntu? Jakie czynności wchodzą w ich zakres?

Badania gruntu – co to takiego?

Badania gruntu to rodzaj usług geologicznych, które stosowane są tak podczas planowania inwestycji budowlanej, jak i w czasie jej trwania. Mają one na celu rozpoznanie właściwości wodnych i gruntowych obszaru, na którym ma zostać wzniesiony obiekt budowlany. Dzięki temu bez przeszkód można rozpocząć budowę w wybranym punkcie. Nie trzeba wówczas obawiać się, że wybudowany dom zawali się, ponieważ warunki gruntowo–wodne były niewłaściwie. Poprawnie przeprowadzone badania gruntowe pomogą poznać ułożenie warstw gruntu i jego cechy hydrogeologiczne. Umożliwiają także określenie parametrów fizycznych i mechanicznych obszaru, na którym ma odbywać się inwestycja.

Badania gruntu – jakie czynności przeprowadza się w ich czasie?

Badania gruntu to szereg skomplikowanych czynności, wykonywanych jedynie przez bardzo doświadczone osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Najczęściej inicjowane są wierceniem geologicznym i sondowaniem geologicznym. Później wykonywane są też laboratoryjne badania gleby. Ostatnim etapem badań geologicznych jest zawsze opracowanie dokumentacji w oparciu o uzyskane wyniki badań. Chcąc wykonać badania geologiczne przed początkiem budowy lub już w podczas jej trakcie, powinno się powierzyć je wykwalifikowanym geologom, który mają stosowne uprawnienia. Tylko w takiej sytuacji można być pewnym, że prace zostaną odpowiednio przeprowadzone, a uzyskane wyniki obrazują stan faktyczny. Szczęśliwie, aktualnie znalezienie firm wykonujących badania geologiczne, nie stanowi żadnego problemu. Wiele z nich to firmy o doskonałej opinii.