Czym są okna ze szprosami?

Podróżując po Polsce, można zauważyć, że w wielu domach znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny określa się także szprosami. Tego typu okna znane są od bardzo dawna. Obecnie okna te znowu cieszą się popularnością.

Jaką funkcję pełnią okna ze szprosami?

Na przestrzeni lat ich funkcja uległa zmianie. Kilkadziesiąt lat temu nie istniała możliwość wyprodukowania wielkich tafli szkła. Szprosy miały za zadanie podtrzymać szyby, rozdzielając je przy tym na kilka pól. Charakterystyczną cechą szczeblin są wręby, które przeznaczone są do mocowania szyb. Obecnie wybiera się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że bardzo dobrze wyglądają. Oczywiście szczebliny w dalszym ciągu mogą pełnić funkcję praktyczną. Wykorzystuje się je, aby wzmocnić konstrukcję okien z bardzo dużymi przeszkleniami. Dzieląc szybę na pola o mniejszej wielkości, szprosy sprawiają, że okno jest bardziej sztywne.

Okna ze szprosami: rodzaje i materiały do produkcji

Producenci okien proponują aktualnie okna z kilkoma odmianami szprosów. Są to:
– szprosy międzyszybowe: umieszczane są pomiędzy szybami. Okna z tak umieszczonymi szprosami można łatwo myć. Są montowane na stałe, mogą być w różnym kolorze;
– konstrukcyjne: nawiązują najmocniej do szprosów, które znane były przed wielu laty. Okna z takimi szprosami montowane są w zabytkowych obiektach. Rzecz jasna można je montować też w nowych, jeżeli stylem przypominają na na przykład szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów ma w ofercie tylko jeden polski producent. Jego nazwa to nawiązanie do Ojcowskiego Parku Narodowego. Robione są z takich samych materiałów, jak ramy okienne. Jeśli więc rama okienna jest drewniana, także szprosy są z drewna. Stosuje się również aluminium, PCV oraz włókna szklane.
Szprosy zrobione z naturalnego drewna prezentują się (naszym zdaniem) najkorzystniej. Dzielące okna na pola o mniejszej powierzchni szprosy przypominają stare budownictwo, ale sprawdzają się także w bardzo dużych oraz nowoczesnych przeszkleniach.