Czym są szalunki i do czego służą

Nie poszukuj już więcej! W tym miejscu zamówisz szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna odznaczającego się niższą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, uzyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się po zastygnięciu mieszanki. Dzięki szalunkom można również efektywnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zapełniony odpowiednio dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonywane są między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są także profesjonalne dźwigary i podpory. Nieraz zdarza się, że niewielkich rozmiarów przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków oraz sklejki.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]