Dlaczego kolorowe asfalty są tak ważne

Kolorowe asfalty używane są w przestrzeni publicznej jako składniki polepszające bezpieczeństwo oraz mające funkcje wizualne. Przekonajmy się, gdzie się je wykorzystuje i z czego są wykonane.

W jakim celu używane są kolorowe asfalty

Perspektywy użycia jaskrawej nawierzchni drogowej są nieograniczone. Zwykle kolorowe asfalty używane są do wydzielania traktów i w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych. Zauważymy je na zatoczkach komunikacji miejskiej, drogach ratowniczych, w parkach oraz alejkach. Potęgują one widoczność pasów ruchu, sygnalizują drogi ratownicze, pasy postojowe, a także przestrzeń dla straży pożarnej. Dzięki użyciu kolorowych asfaltów znacząco zmniejszają się statystyki wypadków drogowych z udziałem uczestników ruchu. Intensywne odcienie wyglądają lepiej niż standardowe nawierzchnie, które zazwyczaj występują na ulicach, więc zwiększa się też estetyka przestrzeni.

Z czego wytwarza się kolorowe asfalty

Przekonajmy się teraz z jakich substratów wykonuje się kolorowe asfalty. Przeważnie są to surowce o nieregularnym uziarnieniu, bezbarwne, z których bez problemu można stworzyć interesujące rezultaty, łącząc np. barwniki syntetyczne i inne surowce. Metodologia wytwarzania i kompozycja mieszanki sprawia, że powierzchnia jest wytrzymała na złe warunki atmosferyczne i znakomicie realizuje swoje zadanie. Kolorowych asfaltów nie zniszczy ich wzmożona eksploatacja (np. poruszanie się rowerami czy ruch pojazdów), ani pogoda, niepokojąca nas rzęsistymi ulewami, mrozem oraz promieniowaniem ultrafioletowym.